O NAS

1. drużyna

“We CAN into space!”- to nazwa naszego zespołu biorącego udział w konkursie CanSat 2022. W skład drużyny wchodzą uczniowie Pijarskiego LO w Łowiczu (Bartek Peterson, Antek Gasik, Miłosz Grzywacz, Mikołaj Grabiński oraz Jan Miziołek, który nie mógł pojawić się na wywiadzie) oraz uczennica Zespołu Szkół Powiatowych w Opocznie (Jagoda Kmita). Opiekę nad nami sprawuje p. Agnieszka Bochniak – nauczyciel Pijarskiego LO.

2. KOnkurs Cansat

CanSat 2022 to konkurs polegający na samodzielnej budowie satelity. Każdy z zespołów biorących udział w polskich zawodach ma za zadanie przejść wszystkie etapy projektu inżynierskiego, od wstępnych założeń misji satelity, przez projektowanie, zdobywanie sponsorów, budowę, testy satelity, aż po jej wystrzelenie w niebo. Sam konkurs jest organizowany na szczeblu ogólnopolskim przez ESERO, a zespół, który wygra polskie eliminacje, będzie reprezentował nasz kraj na zawodach międzynarodowych.

Spośród 67 zespołów zakwalifikowanych do pierwszego etapu dostaliśmy się my wraz z 22 innymi drużynami. Naszym zadaniem jest skonstruowanie satelity i przeprowadzenie testów prototypu. Mamy na to czas do marca, lecz do 16 stycznia musimy oddać kolejny raport, w którym opiszemy postępy naszych prac. Tak jak w prawdziwym projekcie inżynierskim musimy znaleźć sponsorów, którzy pomogą nam ufundować środki finansowe lub potrzebne części do naszego projektu.

3. nad czym pracujemy

Teraz zadaniem naszej drużyny jest zbudowanie małej satelity wielkości puszki po napoju, w której umieścimy całe oprzyrządowanie, za pomocą którego wykonamy misje badawcze naszego CanSata. Jest nią pomiar temperatury i ciśnienia otoczenia oraz zanieczyszczenia powietrza- pyłów PM2,5, PM10 oraz CO2. Jeśli dostaniemy się do finału, nasza satelita na przełomie marca i kwietnia 2022 roku zostanie wyniesiona za pomocą rakiety na wysokość około 2,5km, po czym po odzyskaniu ładunku zbierzemy dane i wyciągniemy z nich wnioski dotyczące naszych misji badawczych.

NAsze media społecznościowe